Scurt istoric al parohiei

Istorie Decembrie 20, 2011

În anul de la Hristos 1991, luna octombrie, ziua 13, Preafericitul Părinte Patriarh Teoctist, alături de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Daniel al Moldovei şi Bucovinei şi înconjurat de un mare sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, au târnosit acest lăcaş cu hramul „Naşterea Maicii Domnului” (8 septembrie).

Parohia „Naşterea Maicii Domnului” din satul Victoria (la început, satul a purtat numele de Filipeşti, de la boierul Filipescu; denumirea de Victoria i-a fost dată în timpul regimului comunist), com. Stăuceni, jud. Botoşani, este o parohie mai nou înfiinţată. Până nu demult a fost filie a parohiei „Înălţarea Domnului” din satul vecin Tocileni.
Mai întâi, pe aceste pământuri ale boierului Filipescu, s-a înălţat pe la anul 1921 o clopotniţă de lemn, adăugându-i-se cu timpul o capelă, prin osteneala şi cheltuiala unui locuitor al satului, Niculai Harabagiu.
Pe la anul 1968 s-a zidit, de către vieţuitorii satului Victoria, o bisericuţă din chirpici numită „biserica din păpuşoi”.
În 1986, într-o perioadă de mari încercări, împotriviri şi zbucium, au început lucrările de construcţie ale bisericii actuale şi s-au săvârşit prin purtarea de grijă, cheltuiala şi dragostea Părintelui nostru Teoctist, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Sucevei, sprijinit fiind de dragostea către sfântul locaş al vrednicilor vieţuitori ai locului.